W związku z decyzją rządu Federacji Rosyjskiego o przedłużeniu o rok obowiązywania embarga na żywność z UE, przewodniczący Siekierski, razem z innymi europosłami Grupy EPL w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skierował list do komisarza ds. rolnictwa Pana Phila Hogana m.in. w sprawie potrzeby przedłużenia mechanizmów wsparcia dla europejskich producentów rolnych. Poniżej robocze tłumaczenie listu:
Szanowny Panie Komisarzu,
Działania UE wspomagające europejskich rolników dotkniętych rosyjskim embargiem importowym wygasną 30 czerwca. Rosja ogłosiła właśnie przedłużenie o rok zakazu dotyczącego eksportu produktów rolno-spożywczych z Europy.
Rolnicy nie są odpowiedzialni za kryzys polityczny z Rosją i z tego powodu Unia Europejska powinna nadal wspierać wszystkie sektory cierpiące z powodu konsekwencji embarga, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów mleczarstwa, owoców i warzyw, drobiu, hodowli świń oraz mięsa.
Obecna sytuacja rynkowa jest szczególnie trudna dla niektórych branż, takich jak sektor owoców letnich, których dotykają szczególnie dramatyczne spadki cen.
Rosyjskie embargo nadal będzie mocno uderzać w europejskich rolników w następnym roku, co powodować będzie dalsze szkody w ramach licznych rynków rolnych, które już teraz są wrażliwe. Ponadto, embargo zwiększy niepewność w sektorach, takich jak mleczarski, który stoi wobec ogromnych wyzwań związanych z zakończeniem okresu kwotowania mleka.
Jako osoby podpisujące się pod tym pismem, wyrażamy przekonanie, że przedłużenie właściwych europejskich środków wsparcia jest zarówno kluczowe jak i pilne, szczególnie w przypadku produktów łatwo psujących się, dla których trwają obecnie kampanie marketingowe.
Wobec niedawnej decyzji Rosji o utrzymaniu zakazu, zwracamy się do Pana o pilne podjęcie koniecznych kroków mających na celu przedłużenie działania środków celem uspokojenia producentów oraz rynków. Naszym zdaniem, brak podjęcia działań oznaczać będzie wysłanie bardzo negatywnego sygnału do dotkniętych producentów.
Liczymy na możliwość przedyskutowania z Panem tego ważnego tematu osobiście przy najbliższej możliwości.
Z wyrazami szacunku
List w oryginalnej wersji (w języku angielskim) dostępny pod adresem: